Samsung UN46H7150 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN46H7150 |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 45.9 in |
| Diagonal Screen Size: | 46 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Serial Ethernet - RJ45 |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 1.3 in |
| Height: | 25.2 in |
| Width: | 40.7 in |
| Depth: | 8.2 in |
| Weight: | 27.6 lbs |