Samsung UN50EH5000FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN50EH5000FXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Additional Specifications | |
| Color: | Black |