Samsung UN50EH5300 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN50EH5300 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| Included Network Card: | Ethernet |
| Additional Specifications | |
| Enhanced Refresh Rate: | 120 Hz |
| PC Streaming: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Product Series: | 5300 |
| Number of HDMI: | 3 |
| Color: | Black |
| Media Player: | Yes |
| Internet Access: | Yes |
| Number of USB Ports: | 2 |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Product Model: | UN50EH5300 |
| Streaming Service: | HuluPlus |
| Brand Name: | Samsung |
| RMS Output Power: | 20 W |