Samsung UN50EH6000REFURB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN50EH6000REFURB |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 49.5 in |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | Serial USB - Universal Serial Bus |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Height: | 28.5 in |
| Width: | 44.8 in |
| Depth: | 9 in |
| Weight: | 40.1 lbs |