Samsung UN50ES6580FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN50ES6580FXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Viewable Size: | 49.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 7 000 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| Included Network Card: | Ethernet |
| 3D Compatible: | 3D |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 29.40 in |
| Width: | 45 in |
| Depth: | 10.90 in |
| Depth Without Stand: | 1.2 in |
| Additional Specifications | |
| Product Model: | UN50ES6580 |
| Product Series: | 6580 |
| Brand Name: | Samsung |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Number of HDMI: | 3 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 3 |
| 3D Technology: | Shutter |
| Streaming Service: | YouTube |
| PC Streaming: | Yes |
| Internet Access: | Yes |
| Media Player: | Yes |
| 3D Glasses Required: | Yes |
| 3D Type: | 3D |
| Enhanced Refresh Rate: | 480 Hz |