Samsung UN50H5203 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN50H5203 |
| Additional Specifications | |
| Motion Interpolation Technology: | Clear Motion Rate 120 |
| PC Streaming: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Weight with Stand (Approximate): | 40.30 lb |
| Product Series: | 5203 |
| Energy Consumption per Year: | 88 kWh |
| Number of HDMI: | 2 |
| Green Compliance: | Yes |
| Media Player: | Yes |
| Internet Access: | Yes |
| Parent Retsku: | B00KPOONJU |
| Number of USB Ports: | 2 |
| Standby Power Consumption: | 300 mW |
| Electronic Program Guide: | Yes |
| Product Model: | UN50H5203AF |
| Remote Control Included: | Yes |
| Brand Name: | Samsung |
| RMS Output Power: | 20 W |
| Operating Power Consumption: | 121 W |
| Parental Control: | V-chip |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 49.5 in |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Serial Ethernet - RJ45 |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Height: | 28.5 in |
| Width: | 44.8 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 40.3 lbs |