Samsung UN50H6400AFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN50H6400AFXZA |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00IWQPPSQ |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 49.5 in |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Serial Ethernet - RJ45 |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 2.5 in |
| Height: | 28.7 in |
| Width: | 44.4 in |
| Depth: | 12.1 in |
| Weight: | 32.6 lbs |