Samsung UN55C6300 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN55C6300 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Viewable Size: | 54.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 4000000:1 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.3 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 32.80" |
| Width: | 12" |
| Depth: | 50.50" |
| Depth Without Stand: | 1.18" |
| Weight: | 45 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Weight with Stand (Approximate): | 55.30 lb |
| Product Series: | 6300 |
| Number of HDMI: | 4 |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Product Model: | UN55C6300 |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Optical |
| Brand Name: | Samsung |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI VGA |
| RMS Output Power: | 20 W |
| DLNA Certified: | Yes |