Samsung UN55C6500 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN55C6500 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 5000000:1 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 32.80" |
| Width: | 10.50" |
| Depth: | 50.50" |
| Depth Without Stand: | 1.10" |
| Weight: | 49 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Included Network Card: | Ethernet |
| Additional Specifications | |
| Weight with Stand (Approximate): | 54 lb |
| Product Series: | 6500 |
| Number of HDMI: | 4 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Model: | UN55C6500 |
| Brand Name: | Samsung |
| RMS Output Power: | 30 W |