Samsung UN55C7000 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN55C7000 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Viewable Size: | 54.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 6000000:1 |
| Display Refresh Rate: | 240 MHz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.3 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 33" |
| Width: | 12" |
| Depth: | 50.50" |
| Depth Without Stand: | 1" |
| Weight: | 49 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Included Network Card: | Ethernet |
| 3D Compatible: | 3D |
| Additional Specifications | |
| PC Streaming: | Yes |
| Weight with Stand (Approximate): | 54 lb |
| Product Series: | 7000 |
| Number of HDMI: | 4 |
| Green Compliance: | Yes |
| Internet Access: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Product Model: | UN55C7000 |
| Output: | Audio - Digital Optical |
| Brand Name: | Samsung |
| General Features: | Dejudder Technology Digital Media Playback |
| Input: | Component Video Composite Video HDMI VGA |
| 3D Type: | 3D |
| RMS Output Power: | 30 W |
| DLNA Certified: | Yes |