Samsung UN55D7000LFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN55D7000LFXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Viewable Size: | 54.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 15 000 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 240 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Other Features | |
| Included Network Card: | Ethernet |
| 3D Compatible: | 3D |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 31.10 in |
| Width: | 48.80 in |
| Depth: | 12.20 in |
| Depth Without Stand: | 1.2 in |
| Weight: | 35.50 lbs |