Samsung UN55H6203 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN55H6203 |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 54.6 in |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Serial Ethernet - RJ45 |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Height: | 31.1 in |
| Width: | 49.3 in |
| Depth: | 9 in |
| Weight: | 45.4 lbs |