Samsung UN55HU8550FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN55HU8550FXZA |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 54.6 in |
| Diagonal Screen Size: | 55 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 4K (UHDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Ethernet - RJ45 Serial |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 1.4 in |
| Height: | 29.4 in |
| Width: | 48.4 in |
| Depth: | 10.6 in |
| Weight: | 46.5 lbs |