Samsung UN60C6300 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN60C6300 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV w/ Direct LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.3 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 36.80" |
| Width: | 13.30" |
| Depth: | 55.60" |
| Depth Without Stand: | 1.20" |
| Weight: | 50 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Included Network Card: | Ethernet |
| Additional Specifications | |
| Weight with Stand (Approximate): | 59.30 lb |
| Product Series: | 6300 |
| Number of HDMI: | 4 |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Product Model: | UN60C6300 |
| Brand Name: | Samsung |
| Enhanced Refresh Rate: | 120 Hz |
| Frame Refresh Rate: | 120 Hz |
| RMS Output Power: | 30 W |
| DLNA Certified: | Yes |