Samsung UN60EH6000 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN60EH6000 |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 60 in |
| Contrast Ratio: | 5 000 000:1 |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Serial |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 3.7 in |
| Height: | 33.8 in |
| Weight: | 60.4 lbs |
| Width: | 54.1 in |
| Depth: | 13 in |