Samsung UN60ES7100FXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN60ES7100FXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Viewable Size: | 60 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 20 000 000:1 |
| Display Refresh Rate: | 240 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Other Features | |
| Included Network Card: | Ethernet |
| 3D Compatible: | 3D |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.4 in |
| Width: | 53.9 in |
| Depth: | 12.2 in |
| Depth Without Stand: | 1.2 in |
| Weight: | 49.2 lbs |
| Additional Specifications | |
| 3D Glasses Required: | Yes |
| PC Streaming: | Yes |
| Product Series: | 7100 |
| Number of HDMI: | 3 |
| Media Player: | Yes |
| Internet Access: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Product Model: | UN60ES7100 |
| Streaming Service: | HuluPlus |
| Brand Name: | Samsung |
| Motion Interpolation Technology: | Clear Motion Rate 720 |
| Enhanced Refresh Rate: | 240 Hz |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 3 |
| 3D Technology: | Shutter |
| 3D Type: | 3D |
| RMS Output Power: | 20 W |