Samsung UN60F7500AFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN60F7500AFXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Viewable Size: | 60 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Refresh Rate: | 240 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes USB Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| Other Features | |
| Smart TV: | Yes |
| Included Network Card: | Ethernet |
| 3D Compatible: | 3D |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 6.0 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 30.8 in |
| Width: | 53.2 in |
| Depth: | 1.4 in |
| Depth Without Stand: | 1.4 in |
| Weight: | 42.30 lbs |
| Additional Specifications | |
| Diagonal Size: | 60 in |
| General Features: | Edge LED Backlight |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Monitor Color: | Black Chrome Silver |