Samsung UN60H6350 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN60H6350 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00PMEC7QO |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 60 in |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 4K (UHDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Serial Ethernet - RJ45 |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 2.5 in |
| Height: | 34.4 in |
| Width: | 53.7 in |
| Depth: | 12.1 in |
| Weight: | 56.2 lbs |