Samsung UN60H7150 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN60H7150 |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 60 in |
| Diagonal Screen Size: | 60 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Serial Ethernet - RJ45 |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 1.3 in |
| Height: | 32.8 in |
| Width: | 53.6 in |
| Depth: | 10.5 in |
| Weight: | 46.5 lbs |