Samsung UN65D8000XFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN65D8000XFXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 65 in |
| Viewable Size: | 64.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 25000000:1 |
| Display Refresh Rate: | 240 Hz |
| Response Time: | 2 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC QAM |
| Interface | |
| Interface Connection: | Ethernet - RJ45 USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | Component Video Digital Audio HDMI Headphone VGA |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Other Features | |
| 3D Compatible: | Yes |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 39 in |
| Width: | 59.8 in |
| Depth: | 13.7 in |
| Depth Without Stand: | 1.2 in |
| Weight: | 86.4 lbs |