Samsung UN65F9000AFXZA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN65F9000AFXZA |
| Display Panel | |
| Display Type: | LED-LCD TV w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 65 in |
| Viewable Size: | 64.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 3840 x 2160 |
| Display Refresh Rate: | 1200 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 4K (UHDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB Yes Ethernet Yes |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes Component Video Yes Composite Video Yes Digital Audio Yes |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Other Features | |
| Smart TV: | Yes |
| Included Network Card: | Ethernet |
| 3D Compatible: | 3D |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Height: | 34.40 in |
| Width: | 57.60 in |
| Depth: | 13 in |
| Depth Without Stand: | 1.6 in |
| Weight: | 70.80 lbs |