Samsung UN65HU8700 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | UN65HU8700 |
| Display Panel | |
| Viewable Size: | 64.5 in |
| Diagonal Screen Size: | 65 in |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 4K (UHDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Interface | |
| HDMI Version: | HDMI 1.4 |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Serial Ethernet - RJ45 |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 400 |
| Physical Specifications | |
| Depth Without Stand: | 4.4 in |
| Height: | 35 in |
| Width: | 57.1 in |
| Depth: | 12 in |
| Weight: | 66.4 lbs |