Sansui-Feets 50-Inch Class LCD TV offers a viewing experience like no other, featuring a liquid-crystal display that delivers crystal clear clarity. It features a 50-Inch viewable area (measure diagonally) capable of displaying a 1080p HD widescreen (16:9) picture. It features all of the inputs and outputs required to experience your entertainment in high definition, including HDMI and VGA computer monitor inputs.
| Basic Info |
| Brand: | Sansui |
| SKU: | HDLCD5050 |
| Display Panel |
| Contrast Ratio: | 20 000:1 |
| Diagonal Screen Size: | 50 in |
| Response Time: | 8 ms |
| Other Features |
| VESA Mount: | 400 x 200 |
| Physical Specifications |
| Depth Without Stand: | 4.2 in |
| Height: | 30.55 in |
| Width: | 46.34 in |
| Depth: | 11.09 in |
| Weight: | 46.80 lbs |
Sansui HDLCD4212Sansui SLED3228