Sceptre E328BVHDC Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sceptre |
| SKU: | E328BVHDC |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 32 in |
| Viewable Size: | 31.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Contrast Ratio: | 1200:1 |
| Brightness: | 250 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 8 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 720p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 720p (HDTV) 1080p (HDTV) 1080i (HDTV) |
| Digital Tuner: | QAM ATSC |
| Interface | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Audio Video Connectors: | VGA Headphone Component Video Composite Video HDMI |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 400 x 200 |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 19.75 in |
| Width: | 28.85 in |
| Depth: | 8.1 in |
| Depth Without Stand: | 2.1 in |
| Weight: | 15.98 lbs |