Sylvania 6842THG Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sylvania |
| SKU: | 6842THG |
| Display Panel | |
| Display Type: | Plasma |
| Diagonal Screen Size: | 42 in |
| Viewable Size: | 42 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 (Widescreen) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Contrast Ratio: | 3000:1 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 768p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 480i (SDTV) 480p (EDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 30.8 in |
| Width: | 41.7 in |
| Depth: | 13 in |
| Weight: | 96 lbs |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | Motion-Adaptive 3D-Y/C |
| General Features: | Closed Caption Multi-Language Menu Progressive Scan SAP |
| Included Components: | Batteries Speakers Stand User Manual |
| Input: | A/V (Composite) Component Video HDMI S-Video |
| Mounting: | Desktop Wallmount |
| Output: | Audio - Digital Coaxial Variable/Fixed Audio |
| Remote Control: | Universal Remote |
| Audio Format Supported: | MTS Stereo |
| HDTV Compatible: | Yes |