ViewSonic VT2430 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | VT2430 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 24 in |
| Viewable Size: | 23.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 10 000:1 |
| Static Contrast Ratio: | 1 000:1 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes Headphone Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 17.4 in |
| Width: | 22.3 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 14.30 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | RoHS |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Component Video Composite Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) |
| Response Time: | 5 ms |
| Product Model: | VT2430 |
| Brand Name: | Viewsonic |
| Green Compliance: | Yes |
| Analog Tuner: | NTSC |
| RMS Output Power: | 10 W |
| Number of HDMI: | 1 |