ViewSonic VT2730 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | VT2730 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 27 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 100000:1 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 3.40 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 18.30" |
| Width: | 8.90" |
| Depth: | 25.40" |
| Depth Without Stand: | 2.90" |
| Weight: | 12.20 lbs |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 100 x 100 |
| Green Compliance: | RoHS |