ViewSonic VT2645 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | VT2645 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD TV |
| Diagonal Screen Size: | 26 in |
| Viewable Size: | 26 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Static Contrast Ratio: | 800:1 |
| Brightness: | 450 Nit |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Response Time: | 5 ms |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | HDMI Yes VGA Yes Component Video Yes S-Video Yes Composite Video Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 19.9 in |
| Width: | 25.9 in |
| Depth: | 8.6 in |
| Depth Without Stand: | 3.9 in |
| Weight: | 16 lbs |
| Other Features | |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B002R0JJZ8 |