Viore LC37VF55 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Viore |
| SKU: | LC37VF55 |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD |
| Diagonal Screen Size: | 37 in |
| Viewable Size: | 37 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 1500:1 |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Display Refresh Rate: | 60 Hz |
| Static Contrast Ratio: | 1 500:1 |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | Yes |
| Physical Specifications | |
| Height: | 28.1 in |
| Width: | 37 in |
| Depth Without Stand: | 4.7 in |
| Weight: | 46.2 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Headphone Jack |
| Input: | Component Video Composite Video Front/Side RCA Composite Front/Side S-Video HDMI S-Video VGA |
| Output: | Audio - 1/8" Mini (3.5mm) Audio - Digital Coaxial |
| Comb Filter: | 3D Y/C |
| Analog Tuner: | NTSC |
| Operating Power Consumption: | 230 W |
| RMS Output Power: | 24 W |
| Number of HDMI: | 2 |