Westinghouse DW39F1Y1A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Westinghouse |
| SKU: | DW39F1Y1A |
| Display Panel | |
| Display Type: | LCD w/ Edge LED Backlight |
| Diagonal Screen Size: | 39 in |
| Viewable Size: | 38.5 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio: | 100000:1 |
| Display Refresh Rate: | 120 Hz |
| Broadcast Standards | |
| Broadcast Format Displayed: | 1080p (HDTV) |
| Broadcast Format Supported: | 1080i (HDTV) 1080p (HDTV) 720p (HDTV) |
| Digital Tuner: | ATSC |
| Interface | |
| Audio Video Connectors: | Component Video Composite Video Digital Audio HDMI Headphone |
| Other Features | |
| VESA Mount: | 200 x 200 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Physical Specifications | |
| Height: | 23.25 in |
| Width: | 35 in |
| Depth: | 9.05 in |
| Depth Without Stand: | 3.38 in |
| Weight: | 20.02 lbs |