Fujifilm 16317065 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16317065 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16.4 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Slow Sync Red-eye Reduction Suppressed Flash |
| Environmental Protection: | Water Proof Shock Proof Dust Proof Freeze Proof |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 2x |
| Focal Length: | 5 mm to 25 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 140 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC UHS-I) Secure Digital High Capacity (SDHC UHS-I) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.8 in |
| Width: | 4.6 in |
| Depth: | 1.2 in |
| Weight: | 7.48 oz |
| Additional Specifications | |
| Viewfinder Type: | No |
| Minimum Diopter Adjustment: | No |
| ISO Sensitivity: | ISO 6400 |
| Battery Include: | Yes |
| Product Series: | XP |
| Product Line: | FinePix |
| Self Timer: | 10 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| Longest Shutter Speed: | 4 Second |
| GPS: | No |
| Product Model: | XP200 |
| Maximum Diopter Adjustment: | No |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Lens Construction: | 13 Elements in 11 Groups |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Exposure Control: | Program AE |
| White Balance Modes: | Automatic Scene RecognitionFineShadeFluorescent Light (Daylight)Fluorescent Light (Warm White)Fluorescent Light (Cool White)Incandescent Light |
| Wide Angle: | Yes |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Maximum Frame Rate: | 360 fps |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Model Supported: | NP-50 |
| Camera Modes: | Shooting Modes:SR AutoAutoPro Low-LightHDRNatural Light & with FlashNatural LightPortraitLandscapeAdvanced FilterMotion Panorama 360SportNightNight (Tripod)SunsetSnowBeachUnder WaterUnder Water (Macro)PartyFlowerTextIndividual Shutter 3D |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Built-in Flash: | Yes |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 140 mm |
| PictBridge: | Yes |