Fujifilm 16320696 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16320696 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | X-Trans CMOS II |
| Effective Megapixels: | 12 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.8 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Suppressed Flash Red-eye Reduction Slow Sync |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) HDMI USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 2x |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 7.10 mm to 28.40 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 112 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital Extended Capacity (SDXC UHS-I) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.7 in |
| Width: | 4.6 in |
| Depth: | 2.2 in |
| Weight: | 11.75 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |