Fujifilm FINEPIXSL1000 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | FINEPIXSL1000 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16.2 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | Sensor Shift |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash Accessory Shoe |
| Interface Connection: | USB HDMI |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 50 X |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Max Aperture: | 2.9 1/f |
| Focal Length: | 4.3mm-215mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24-1200mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Installed Memory: | 39 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 3.4 in |
| Width: | 4.8 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Weight: | 21.8 oz |
| Additional Specifications | |
| Color: | Black |
| Signal Processor Type: | effects processors |
| Upright Bass Type: | upright basses |