Fujifilm 16410609 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16410609 |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Parent Retsku: | B00FYQTU6A |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12000000 pixels |
| Total Pixels: | 14500000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB HDMI |
| Wi-Fi: | Yes |
| Environmental Protection: | Water Resistant |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Focal Length: | 6.4 mm to 25.6 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm to 100 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card |
| Installed Memory: | 66 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 1.3 in |
| Weight: | 6.6 oz |