The New Fujifilm X-T1 is the lasted professional quality camera body to join the ever expanding X-Series family. The X-T1 features the following: APS-C 16M X-Trans CMOS II Sensor and EXR Processor II, 2.36 Million Pixel OLED, High Magnification .77x - 31 Degree angle of view - Display lag 0.005 sec, Weather Resistant (When used with a weather resistant Fusion lens) - Water and Dust resistant, Freeze resistant to -10 Degree / 14 Degree, Tilt 3.0-Inch1040K pixel LCD Screen, Continuous Shooting - 8fps with Tracking AF. The camera also features 5 analog dials - Shutter speed, EV Compensation, ISO, Drive and Metering Mode.
| Basic Info |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | 16421452 |
| Image Processor |
| Total Pixels: | 16700000 pixels |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Wi-Fi: | Yes |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Interface Connection: | USB HDMI |
| Dimensions |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 5 in |
| Depth: | 1.8 in |
| Weight: | 13.7 oz |
Fujifilm 15975767Fujifilm 16395586