Fujifilm FINEPIXXP60BLUE Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | FINEPIXXP60BLUE |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16.4 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB HDMI |
| Environmental Protection: | Water Proof Shock Proof Dust Proof |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Max Aperture: | 3.9 1/f |
| Focal Length: | 5-25mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28-140mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Installed Memory: | 95 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.6 in |
| Width: | 4 in |
| Depth: | 1 in |
| Weight: | 5.8 oz |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH WEEE |