Fujifilm P10NC08940A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | P10NC08940A |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | EXR CMOS |
| Effective Megapixels: | 12 Megapixel |
| Total Pixels: | 12.9 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Reduction Suppressed Flash Slow Sync |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 2x |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Focal Length: | 6.40 mm to 25.60 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 25 mm to 100 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC UHS-I) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Installed Memory: | 25 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 61.0 mm |
| Width: | 106.7 mm |
| Depth: | 30.5 mm |
| Weight: | 204.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | EuP REACH RoHS WEEE |