Fujifilm XE1KITW1855MMLENSBLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | XE1KITW1855MMLENSBLA |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16300000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.8 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB HDMI Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Environmental Protection: | Water Resistant |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Interchangeable Lens Camera |
| Lens Mount: | Fujifilm X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 18 mm to 55 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 27.4 mm to 83.8 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 5.1 in |
| Depth: | 1.5 in |
| Weight: | 10.6 oz |