Fujifilm XP10SILVER Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fujifilm |
| SKU: | XP10SILVER |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 12.2 Megapixel |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Video Out |
| Environmental Protection: | Water Proof Freeze Proof Dust Proof Shock Resistant |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 6.3x |
| Focal Length: | 6.40 mm to 32 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 3.8 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 4.90 oz |
| Additional Specifications | |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Natural LightNatural Light & with FlashPortraitLandscapeSportNightBeachSnowSunsetPartyMuseumFlowerTextDigital Image StabilizationAuctionSuccessive MovieSR AUTO (Scene Recognition)AutoProgramNight (Tripod)Portrait EnhancerUnder Water |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | XP10 |
| Product Series: | XP |
| Brand Name: | Fujifilm |
| Maximum Image Resolution: | 4000 x 3000 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | ISO 1600 |
| Longest Shutter Speed: | 1/4 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Product Line: | FinePix |