Konica Minolta 2799301 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Konica Minolta |
| SKU: | 2799301 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 4100000 |
| Effective Megapixels: | 4 Megapixel |
| Total Pixels: | 4100000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 2.2 X |
| Max Aperture: | 3.0 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.54 in |
| Width: | 4.47 in |
| Depth: | 2.3 in |
| Weight: | 11.8 oz |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Category: | Cameras |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB CompactFlash (CF) Card |