Panasonic DMCFP8K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFP8K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12700000 |
| Effective Megapixels: | 12.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12700000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4.6 X |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5 mm to 23 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 40 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) USB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.35 in |
| Width: | 3.77 in |
| Depth: | 0.80 in |
| Weight: | 5.44 oz |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity:AutoHigh Sensitivity (ISO 1600-6400)ISO 80ISO 100ISO 200ISO 400ISO 800ISO 1600OSD Languages:EnglishSpanish |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO 4.0ArcSoft (MediaImpression / Panorama Maker)QuickTime |
| Camera Modes: | Scene Modes:PortraitSoft SkinTransformSelf-PortraitScenerySportsNight PortraitNight SceneryFoodPartyCandle LightBaby1Baby2PetSunsetHigh SensitivityHi-Speed BurstFlash BurstStarry SkyFireworksBeachSnowAerial PhotoPinholeFilm Grain |