Panasonic DMCFT5EBA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFT5EBA |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | MOS |
| Effective Megapixels: | 16.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 17500000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF Red-eye Fix Red-eye Reduction Slow Sync |
| Environmental Protection: | Freeze Proof Dust Proof Shock Proof Water Proof |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 4.6 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.90 mm to 22.80 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 128 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 67.3 mm |
| Width: | 109.2 mm |
| Depth: | 29.0 mm |
| Weight: | 186.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH |