

The Panasonic WV-ST165 H.264 Outdoor Pan & Tilt Network Camera (NTSC) offers high-quality 24-hour video surveillance in both day and night time lighting conditions. Designed for day/night surveillance, this network camera captures clear images at F/2.2 even in locations with a minimum illumination of 0.5 lux (B&W). The Adaptive Black Stretch technology increases visibility of subjects in dark areas of a video scene without compromising the image quality of brighter areas. The face wide dynamic range technology offers blur-free images of the human face. The pan & tilt functionality and preset map shot function allow wide area monitoring (Horizontal 180 Degree, Vertical 123 Degree). Furthermore, with the progressive scan technology, you can be sure to obtain blur-free images even when the object is in motion. In addition, the UniPhier LSI chip enables this network camera to simultaneously stream real-time imagery in HD resolution of 1280 x 960 at 30 fps. The electronic sensitivity enhancement function Auto (up to 16x) increases the quantity of light stored on the sensor, making the image brighter.
| Basic Info |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | WVST165 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | MOS |
| Other Features |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 960 |
| Lens Features |
| Camera Type: | Surveillance/Network Camera |
| Digital Zoom: | 8x |
| Focal Length: | 1.95 mm |
| Dimensions |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 2.9 in |
| Weight: | 12.17 oz |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Product Line: | i-PRO SmartHD |
| White Balance Modes: | Auto |
| Lens Included: | Yes |
| Shortest Shutter Speed: | 1/10000 Second |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Longest Shutter Speed: | 1/30 Second |
| Swivel: | -47.5 to 47.5 |
| Product Model: | WV-ST165 |
| Brand Name: | Panasonic |
| Audio Line In: | Yes |
| Tilt: | 10 to -45 |
| Analog Video Out: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
Panasonic DMCZS7KPanasonic DMCGF2CR