Panasonic DMCFX700K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFX700K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | Live MOS |
| Total Pixels: | 15100000 |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.30 mm to 21.50 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 120 mm |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 1.0 in |
| Weight: | 5.47 oz |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO 5.2 HD Edition QuickTime Adobe Reader |
| Camera Modes: | Serial Shot Mode: Yes |
| Exposure Control: | Program AE Aperture Priority AE Shutter Priority AE Manual |
| Viewfinder Type: | No |
| White Balance Modes: | Auto Daylight Cloudy Shade Halogen Color Temperature White Set |
| Language Support: | Spanish |
| Product Model: | DMC-FX700 |
| Brand Name: | Panasonic |
| Lens Construction: | 7 Elements in 6 Groups |
| Autofocus Points: | 11 |
| Maximum Image Resolution: | 4320 x 3240 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| ISO Sensitivity: | Auto |
| Wide Angle: | No |
| Minimum Diopter Adjustment: | Not Applicable |
| Maximum Diopter Adjustment: | Not Applicable |
| Longest Shutter Speed: | 60 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |