Panasonic DMCFZ1S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ1S |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 2110000 |
| Effective Megapixels: | 2 Megapixel |
| Total Pixels: | 2100000 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Digital Zoom: | 3 X |
| Camera Type: | High-end Digital Camera |
| Focal Length: | 4.60 mm to 55.20 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 8 MB |
| Removable Flash Memory Included: | 8 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 2.75 in |
| Width: | 4.5 in |
| Depth: | 3.25 in |
| Weight: | 0.75 lbs |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 1 year(s) |
| Features: | Automatic Flash LCD Display Manual Flash (on/off) Red-eye reduction Selective Image Deletion Self Timer |
| General Features: | Built-In Auto Flash Flash Cancel (On/Off) Red-Eye Reduction Self Timer Slow Speed Sync Still Image Capture |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Battery Carrying Strap Charger Communication Software Flash Lens Cover Microphone Recording Media USB Cable |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1600 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1200 pixels |
| Power Source: | DC Input Lithium Rechargeable Battery |
| Display Indicators: | Battery Level Flash Mode |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 8 sec. |
| Print Format: | C (Classic) |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Exposure Bracketing Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Focus Type: | Auto Automatic |
| Video Capture Format: | QuickTime |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.3125 in |
| Included Software: | Editing Software Slide Show Software Stitching Software |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 50 |
| Metering Characteristics: | Spot |
| Number of Resolution Modes: | 3 |
| White Balance: | Auto |