Panasonic DMCFZ5S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCFZ5S |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 5360000 |
| Effective Megapixels: | 5 Megapixel |
| Total Pixels: | 5400000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | High-end Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6 mm to 72 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 2.69 in |
| Width: | 4.25 in |
| Depth: | 3.34 in |
| Weight: | 11.52 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB Secure Digital (SD) Card |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Flash Cancel (On/Off) Red-Eye Reduction Self Timer Slow Speed Sync |
| Image Format: | DPOF JPEG TIFF |
| Included Components: | Carrying Strap Charger Lens Cover PC Connection Cable Recording Media |
| Max Focal Length: | 72 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2560 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1920 pixels |
| Max Zoom: | 48 X |
| Min Aperture: | 8 1/f |
| Min Focal Length: | 6 mm |
| Power Source: | Lithium Ion Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 8 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing |
| Frames per Second: | 3 frames/s (fps) |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG QuickTime |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 80 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Multi-Segment Spot |
| Number of Resolution Modes: | 7 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 10 |