Panasonic DMCG5KEBK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCG5KEBK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | Live MOS |
| Effective Megapixels: | 16.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 18300000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body with Lens Kit |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Slow Sync Red-eye Reduction Rear Curtain Sync Front Curtain Sync |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Mirrorless Camera |
| Lens Mount: | Micro Four Thirds |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Focal Length: | 14 mm to 42 mm (Lens 1) |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 84 mm (Lens 1) |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC UHS-I) Secure Digital High Capacity (SDHC UHS-I) |
| Dimensions | |
| Height: | 83.0 mm |
| Width: | 120.0 mm |
| Depth: | 71.0 mm |
| Weight: | 346.0 g |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | REACH |