Panasonic DMCG6WEBK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCG6WEBK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16.05 pixels |
| Total Pixels: | 18.31 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash Accessory Shoe |
| Interface Connection: | USB Remote Terminal HDMI Audio - Line In (1/8" Mini) A/V (RCA Composite) |
| Wi-Fi: | Yes |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Micro Four Thirds |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Focal Length: | 14 mm to 140 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 280 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 84.6 mm |
| Width: | 122.45 mm |
| Depth: | 71.4 mm |
| Weight: | 340 g |