

The silver Lumix DMC-GX7 Mirrorless Micro Four Thirds Digital Camera with 20mm f/1.7 II ASPH. Lens from Panasonic is a compact digital camera that features a 16 megapixel Micro Four Thirds Digital Live MOS sensor and Venus Engine image processor to produce high resolution imagery with notable low-light sensitivity to ISO 25600. The combination of these two technologies affords a wealth of detail and clarity in imagery and also supports full HD 1080p video recording at 60 or 24 fps in AVCHD or MP4 formats. Both a tilting electronic viewfinder and a tilting touchscreen LCD monitor are integrated into the camera's design for working from a variety of angles. The EVF has a 2,764k-dot resolution and supports tilting 90° upward while the 3.0" 1,040k-dot LCD monitor is capable of tilting 45° upward and 80° downward. Its touchscreen functionality enables more intuitive playback and menu navigation for employing a host of camera settings and features, including control over the built-in wireless connectivity. This function pairs with the Panasonic Image App for remote control over camera settings and for instant transference of imagery between the camera and a mobile device.
| Basic Info |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCGX7CSP |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Image Processor |
| Total Pixels: | 16 840 000 pixels |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Wi-Fi: | Yes |
| Interface Connection: | Video - Out (Unspecified) USB HDMI Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Lens Features |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 28 mm to 84 mm |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Focal Length: | 14 mm to 42 mm |
| Max Aperture: | 1.7 1/f |
| Dimensions |
| Height: | 2.78 in |
| Width: | 4.83 in |
| Depth: | 2.15 in |
| Weight: | 0.89 lbs |
Panasonic DMCZS7KPanasonic DMCZS40S