Panasonic DMCLX1K Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCLX1K |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8610000 |
| Effective Megapixels: | 8.4 Megapixel |
| Total Pixels: | 8600000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.30 mm to 25.20 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 848 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 4.16 in |
| Depth: | 1.01 in |
| Weight: | 7.68 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Flash Cancel (On/Off) Red-Eye Reduction Self Timer Slow Speed Sync |
| Image Format: | DPOF JPEG RAW TIFF |
| Included Components: | Carrying Case Carrying Strap Charger Microphone PC Connection Cable Recording Media Speaker |
| Max Focal Length: | 25.2 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3840 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2160 pixels |
| Max Zoom: | 16 X |
| Min Aperture: | 8 1/f |
| Min Focal Length: | 6.3 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 60 sec. |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG QuickTime |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.6 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 80 |
| Metering Characteristics: | Multi-Segment Spot |
| Number of Resolution Modes: | 14 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Shutter Lag: | 0.008 second(s) |
| Number of Scene Modes: | 14 |
| Continuous Shooting Speed: | 3 frames/s (fps) |